Tarımsal Hibe Projeleri nedir?

Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınmayı sağlamak amacıyla belirli dönemlerde tarımsal ürünlerin sanayileşmesine yönelik olarak hibe programları açmaktadır.

Tarımsal Hibe Projelerinden Nasıl Faydalanabilirim?

Hibeden faydalanabilmek için hibe programının açık olması gerekmektedir. Belirlenen zaman aralığında hibe projelerinin yazılıp ilgili makama sunulması gerekmektedir.İlgili makam İl Tarım Müdürlükleri içinde yer almaktadır.

Tarımsal Hİbe Desteği Neleri Kapsamaktadır?

Tarımsal hibelerde projelerin bitkisel veya hayvansal birincil ürünlerin sanayileştirilmesi için gereken makine, ekipman, depo ve hizmet alımını içermektedir. Ancak her hibe çağrısında farklılıklar içerebilmektedir. Kırsal kakınma yatırım destek programında harcanan tutarın %50 gibi bir oranı karşılanmaktadır. Hibe veren kurumun inisiyatifine göre destek oranı azalıp artabilmektedir.Destekler geri ödemesiz olarak verilmektedir.Tarımsal Hibeler kapsamında T.C. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yerel kaynaklarla yürütmüş olduğu Kırsal Kalkınma Yatırım Destek Programı kapsamında olan hibeler olmasının yanında yine Bakanlığın Avrupa Birliğiyle birlikte yürüttükleri IPARD hibe programı da yer almaktadır.

 

IPARD Kapsamında Desteklenen Proje Konuları Nelerdir?

IPARD projelerine her ilden başvuru yapabilir miyiz?

IPARD projelerine yalnızca aşağıda isimleri bulunan iller için geçerlidir.

Afyonkarahisar,

Aksaray,

Ağrı,

Çankırı, Karaman,Ordu,

Çorum, Kars, Samsun,

Denizli, Kastamonu, Şanlıurfa,

Amasya, Diyarbakır, Konya, Sivas,

Ankara, Elazığ, Kütahya, Tokat,

Ardahan, Erzincan, Malatya,Trabzon,

Aydın, Erzurum, Manisa, Uşak,

Balıkesir, Giresun, Mardin, Van,

Burdur, Hatay,  Mersin, Yozgat,

Bursa, Isparta,  Muş, Çanakkale, Kahramanmaraş, Nevşehir